Tegen misschien wel beter weten in neem ik een boek mee naar huis van een van mijn jeugdhelden, Erich von Daniken. In 1968 schreef hij: ‘Waren de goden kosmonauten?’ en ooit heb ik dat boek stukgelezen.
Hij is een aanhanger van de theorie, dat de aarde in het verleden bezoekers uit de ruimte zou hebben gehad en dat zonder hun hulp en kennis bepaalde projecten, zoals bijvoorbeeld de Egyptische Piramiden of de standbeelden op Paaseiland, niet gerealiseerd hadden kunnen worden. In de prehistorische kunst en in talrijke oude geschriften zijn volgens de Paleo-SETI*- theorie overvloedig veel verwijzingen, aanwijzingen en bewijzen te vinden voor deze buitenaardse invloeden op de menselijke ontwikkeling en cultuur en voor de “Hemelse Oorlog” die hier ooit uitgevochten zou zijn.
Het zal duidelijk zijn dat hier vanuit de gevestigde wetenschap met enig sceptisme tegen aan wordt gekeken.
Ondertussen heeft Von Daniken een indrukwekkende lijst van boeken over dit onderwerp op zijn naam staan, met intrigerende titels, zoals: ‘De dag dat de goden kwamen’ en ‘Zijn wij godenkinderen?’,
zoals ook het boek dat hier nu voor me ligt:
‘De goden waren kosmonauten!’
Ik kon het niet weerstaan. Ha! dacht ik. Eindelijk antwoord op de vragen die in zijn eerste boek, zijn grote bestseller, gesteld werden. Maar wat een teleurstelling. Het is alleen maar meer van hetzelfde.
Von Daniken draaft een beetje door en lijkt zijn eigen religie geschapen te hebben, wat zich vooral uit in opmerkingen als: “Ik heb het in vorige boeken al behandeld. Voor nieuwe lezers slechts het volgende..” (blz. 22) of “Die illusie moest ik in vorige boeken al verstoren.” (blz. 24) of “Al in eerdere boeken heb ik hier aandacht aan besteed” (blz. 199). Hoogst irritant, alsof iedere lezer op de hoogte moet zijn van al zijn eerdere publicaties en het niet de moeite waard is om nieuwkomers uitgebreid te informeren.
Ook laat de tegenstand van bijvoorbeeld wetenschappers als astrofysicus en kosmoloog Carl Sagan in het boek ‘The Space Gods Revealed’ van Ronald Story hem niet los, getuige zinsneden als: “Ze kunnen mij immers niet voorschrijven hoe ik iets moet zien. Ik kan zelf ook lezen.” (blz. 22), of “Nee, mijn beste sceptici, hier moeten we kleur bekennen.” (blz. 202) en ook: “Voor sceptische indologen, maar ook voor de geïnteresseerde leek die het graag wil controleren. ……”(blz. 207). Dat soort dingen stoort mij in een boek. Een auteur moet m.i geloven in zijn eigen kracht en niet op kinderachtige wijze zijn gelijk proberen te halen of op die manier in discussie gaan.
Dat neemt niet weg dat hij een briljante verteller is, die velen van de ene verbazing in de andere laat vallen en tegelijkertijd iedereen probeert te stimuleren om niet alles wat je vertelt wordt, voetstoots aan te nemen. Hij is een globetrotter, die met recht de hele wereld heeft gezien en dit alles heeft vastgelegd op talloze foto’s van archeologische vondsten en cultuurschatten en in zijn boeken dus. Hij is tevens een autodidact, die naar het schijnt beter onderlegd is, dan menige kunsthistoricus of theoloog.
Een ding is zeker, hij mag door sommigen dan wel beschouwd worden als amateur historicus of als morosoof**, maar op zijn zelfverkozen vakgebied is hij absoluut een autoriteit!
Wat als hij toch gelijk blijkt te hebben?
Voor nieuwsgierigen en fans.
Groet SH
ISBNnummer: 90-245-4493-9
NB:
*
SETI staat voor Search for Extraterrestrial Intelligence =Zoektocht naar buitenaardse intelligentie
Zie: www.aas.fig.org
**
morosoof = waangeleerde
morsofie = een evident absurde waanwetenschappelijke theorie
> The Space Gods Revealed (1976) ISBN: 0-060-14141-7
>Waren de goden kosmonauten? (1968) ISBN: 9020232525